ლელო საქართველოსთვის
- 2. უნდა იყოს თუ არა დამსაქმებელი კანონით ვალდებული, რომ თანამშრომელ მამაკაცსა და ქალს გადაუხადოს მსგავსი ხელფასი, თუ ისინი ერთნაირ სამუშაოს ასრულებენ? დიახ
- 3. უნდა არსებობდეს თუ არა შრომის ინსპექცია? დიახ
- 4. უნდა იყოს თუ არა სახელმწიფო მსხვილი დამსაქმებელი? არა, მხოლოდ ხელი უნდა შეუწყოს ქვეყანაში ისეთი გარემოს, რომელიც შექმნის სამუშაო ადგილებს კერძო სექტორში
- 5. უნდა არსებობდეს თუ არა უმუშევართა სახელმწიფო შემწეობა? არა
- 6. უნდა არსებობდეს თუ არა კანონით დადგენილი მინიმალური ხელფასი? დიახ
- 7. ემხრობით თუ არა სახელმწიფოს მიერ სოფლის მეურნეობის სუბსიდირებას? დიახ
- 8. უნდა ჰქონდეს თუ არა განუკურნებელი სენით დაავადებულ ადამიანს, რომლის გადარჩენის შანსი არ არსებობს, კანონიერი უფლება, სხვისი დახმარებით თავი მოიკლას (ევთანაზია)? არა
- 9. სავალდებულო უნდა იყოს თუ არა ყველა დასაქმებულისთვის დაგროვებით საპენსიო სისტემაში მონაწილეობა? დიახ
- 10. დაშვებული უნდა იყოს თუ არა აბორტი? დიახ, თუ ორსულობის ხანგრძლივობა არ აღემატება სამ თვეს;
- 11. უნდა აიკრძალოს თუ არა აზარტული თამაშები ფულზე? არა
გარემოსდაცვითი საკითხები
საშინაო საკითხები
- 1. ემხრობით თუ არა საქართველოს პარლამენტში ქალთა სავალდებულო კვოტირების შემოღებას? დიახ, მხოლოდ დროებით
-
2.
სახელმწიფო ბიუჯეტიდან უნდა ფინანსდებოდნენ თუ არა რელიგიური ორგანიზაციები?
დიახ, უნდა ფინანსდებოდეს მხოლოდ მართლმადიდებელი ეკლესია
პარტიის განმარტება: პარტია მიზანშეწონილად მიიჩნევს დაფინანსების განსხვავებულ მოდელს.
կուսակցության բացատրությունը: Լելոն տեղին է համարում ֆինանսավորման այլ մոդել:
Комментарий партии: Партия считает подходящей другую модель финансирования.
Partiya şərhi: Partiya fərqli bir maliyyə modelini uyğun hesab edir.
- 3. უნდა სარგებლობდეს თუ არა საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია კონსტიტუციური შეთანხმებით მინიჭებული განსაკუთრებული სტატუსითა და შეღავათებით? დიახ
- 4. უნდა არსებობდეს თუ არა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული საზოგადოებრივი მაუწყებელი? დიახ
- 5. უნდა ჰქონდეთ თუ არა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის შეძენის უფლება? დიახ, მხოლოდ გარკვეული შეზღუდვებით
- 6. ემხრობით თუ არა სავალდებულო სამხედრო სამსახურის არსებობას? დიახ, როგორც კაცებისთვის, ისე ქალებისთვის
- 7. აკრძალული უნდა იყოს თუ არა კომუნისტური ტოტალიტარული სიმბოლოების საჯარო დემონსტრირება/განთავსება? დიახ, მხოლოდ სააგიტაციო მიზნით გამოყენების შემთხვევაში
ჯანმრთელობის დაცვის საკითხები
- 1. უნდა არსებობდეს თუ არა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა? დიახ
- 2. ემხრობით თუ არა მარიხუანას მოხმარების ლეგალიზებას? არა, მაგრამ დეკრიმინალიზებული უნდა იყოს და ადამიანებს ციხეში არ უნდა სვამდნენ მარიხუანას მოწევის გამო
საგარეო პოლიტიკის საკითხები
- 1. ემხრობით თუ არა საქართველოს გაწევრებას ევროპის კავშირში? დიახ
- 2. ემხრობით თუ არა საქართველოს გაწევრებას ნატოში? დიახ
- 3. ემხრობით თუ არა საქართველოს გაწევრებას რუსეთის მიერ შექმნილ ევრაზიულ კავშირში? არა
- 4. უნდა შეუერთდეს თუ არა საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს? დიახ
- 5. კანონით უნდა შეიზღუდოს თუ არა რუსეთის იმპერიალისტური იდეების აშკარა პროპაგანდა? არა
- 6. ემხრობით თუ არა იმ მოსაზრებას, რომ 2008 წელს საქართველოსთან ომი რუსეთმა დაიწყო? დიახ
- 7. ეთანხმებით თუ არა იმ მოსაზრებას, რომ რუსეთის ფედერაცია არის საქართველოს ოკუპანტი და მტერი, და მასთან არ უნდა გვქონდეს კეთილმეზობლური ურთიერთობა, სანამ არ მოხდება ჩვენი ტერიტორიების დეოკუპაცია? დიახ
- 8. ეთანხმებით თუ არა იმ მოსაზრებას, რომ რუსეთის ფედერაცია არის საქართველოს მეზობელი, ერთმორწმუნე სახელმწიფო, რომელთანაც ისტორიულად ბევრი საერთო ფასეულობა გვაკავშირებს და მიუხედავად ოკუპაციისა, მასთან კეთილმეზობლური ურთიერთობები უნდა გვქონდეს? არა
განათლების საკითხები
- 1. ემხრობით თუ არა საშუალო სკოლებში სექსუალური განათლების შესახებ საგნის არსებობას? დიახ
- 2. აკრძალული უნდა იყოს თუ არა საჯარო სკოლებში რელიგიური ორგანიზაციების მიერ რელიგიური რიტუალების ჩატარება? დიახ
- 3. სახელმწიფომ სრულად უნდა დაფაროს თუ არა სკოლამდელი ასაკის ყველა ბავშვის განათლების ხარჯები? არა, მხოლოდ სკოლამდელი ასაკის საჯარო დაწესებულებებში რეგისტრირებული ბავშვების განათლების ხარჯები უნდა დაფაროს

Социально-экономические вопросы
- 2. Обязан ли работодатель по закону платить одинаковые зарплаты работающим женщинам и мужчинам если они выполняют равнозначные задания? Да
- 3. Должна ли существовать инспекция труда? Да
- 4. Должен ли быть государство быть крупным работодателем? Нет, только должен обеспечить в стране такую среду , которая позволит создать рабочие места в частном секторе
- 5. Должно ли существовать государственное пособие? Нет
- 6. Должен или нет, установлен законом минимальный размер оплаты? Да
- 7. Поддерживаете ли Вы государственное субсидирование сельского хозяйства? Да
- 8. Должно быть или нет у неизлечимых больных людей, чьи шансы на выживание нет, законное права с помощью других покончить жизнь самоубийством. (Эвтаназия)? Нет
- 9. Должно ли быть обязательным участие всех занятых в накопительной пенсионной системе? Да
- 10. Должно или нет разрешено прерывание беременности? Да, если срок беременности не превышает трех месяцев
- 11. Должны ли быть запрещены азартные игры на деньги? Нет
Вопросы защиты окружающей среды
Внутренние проблемы
- 1. Поддерживаете ли вы введение квоты женщин в парламенте обязательной? Да, только временно
-
2.
Должны или нет религиозные организации финансироваться из государственного бюджета?
Да, должна финансироваться только Православная Церковь
პარტიის განმარტება: პარტია მიზანშეწონილად მიიჩნევს დაფინანსების განსხვავებულ მოდელს.
կուսակցության բացատրությունը: Լելոն տեղին է համարում ֆինանսավորման այլ մոդել:
Комментарий партии: Партия считает подходящей другую модель финансирования.
Partiya şərhi: Partiya fərqli bir maliyyə modelini uyğun hesab edir.
- 3. Должен ли Грузинская Православная церковь пользоваться особым статусом и привилегиями предоставленым конституционным соглашением? Да
- 4. Должно ли государство финансировать общественное вещание? Да
- 5. Должны ли иметь граждане зарубежных стран право покупать сельскохозяйственную землю в Грузии? Да, но только с некоторыми ограничениями
- 6. Поддерживаете ли вы существование обязательной военной службы? Да, как для мужчин так же и для женщин
- 7. Должна ли быть запрещена демонстрация коммунистических тоталитарных символов в общественных местах? Да, только для использования в целях агитации
Вопросы здоровья
- 1. Должен ли государство финансировать всеобщую программу медицинского страхования? Да
- 2. Поддерживаете ли вы легализацию марихуаны? Нет, но она должна быть декриминализована, и за курение марихуаны людей не должны сажать в тюрьму.
Вопросы внешней политики
- 1. Поддерживаете ли вы вступление Грузии в Европейский Союз? Да
- 2. Поддерживаете ли вы вступление Грузии в НАТО? Да
- 3. Поддерживаете ли вы вступления Грузии в Евразийский союз созданной Россией? Нет
- 4. Должна ли Грузия присоединиться к международным санкциям против Россий? Да
- 5. Должен ли закон ограничивать вопиющую пропаганду российских империалистических идей? Нет
- 6. Поддерживаете ли вы мнение , что Россия начала войну с Грузией в 2008 году? Да
- 7. Согласны ли вы с мнением , что Российская Федерация является оккупантом и врагом Грузии, и мы не должны иметь с ней добрососедских отношений , пока не произойдёт деоккупация наших территорий? Да
- 8. Согласны ли вы с мнением, что Россиийская Федерация является соседом Грузии, единоверующим государством, с которым мы исторически разделяем многие ценности и несмотря на оккупацию, у нас должны быть добрососедские отношения с ней? Нет
Вопросы образования
- 1. Поддерживаете ли вы введения в школах предмета о сексуальном образовании ? Да
- 2. Должны ли быть запрещены в государственных школах, религиозные организации для проведения религиозных обрядов? Да
- 3. Должен ли государство полностью покрыть расходы на все образования детей дошкольного возраста? Нет,только должны покрыть расходы детей дошкольного возраста, зарегистрированных в государственных учреждениях.