Chemikhma.ge ‹‹Միջազգային թափացիություն՝ Վրաստան»- ի կողմից ստեղծած կայք էջ է, որի նպատակն է օգնել Վրաստանի քաղաքացիներին 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին կատարել իրենց ցանկացած ընտրությունը:
Կայք էջում տեղադրված է հատուկ հարցաթերթ, որը կազմված է հանրային քաղաքականության հետ կապված 32 փակ հարցերից: Տրված է նաև այդ հարցերին Վրաստանում գործող 9 հիմնական քաղաքական կուսակցությունների տված պատասխանները:*
- Միասնական Վրաստան՝ ժողովրդավարական շարժում
- Միացյալ ազգային շարժում
- Եվրոպական Վրաստան՝ Ազատության շարժում
- Նոր քաղաքական կենտրոն՝ Գիրչի
- Նոր Վրաստան քաղաքական պլատֆորմ (ռազմավարություն շինարար)
- Վրաստանի լեյբորիստական կուսակցություն
- Ալեկո Էլիսաշվիլի՝ Քաղաքացիներ
- Արդարության համար
- Լելո Վրաստանի համար
Ընտրողն ունի նույն հարցաթերթը լրացնելու հնարավորություն, որը կօգնի կողմնորոշվել, թե իր տեսակետը որ քաղաքական կուսակցության տեսակետին է առավել համապատախանում: Բոլոր հարցերին պատասխանելուց հետո կայք էջը սպառողին ցույց կտա արդյունքը, թե որ քաղաքական կուսակցության հետ քանի տոկոսանոց համընկնում ունի:
Տոկոսային համընկնումը հաշվվում է հետևյալ կերպ՝ եթե կոնկրետ հարցի վերաբերյալ կայք էջի սպառողի և քաղաքական կուսակցության պատասխանները լրիվ նույնն են, այդ հարցից կուսակցությանը կտրվի 100%: Եթե ընտրողի և կուսակցության պատասխանները լրիվությամբ չեն համընկնում, սակայն նման են, կուսակցությանը տրվում է 75%, իսկ այն դեպքում, երբ ընտրողի և կուսակցության պատասխանները նշանակալիորեն տարբերվում են միմյանցից, կուսակցությանը տրվում է 0 % : Օրինակ՝ վերցնենք հետևյալ հարցը և դրա ենթադրյալ պատասխանները.
Պե՞տք է բարձրացնել, թե՝ ոչ թոշակային տարիքը?
- այո
- ոչ
- այո, միայն տղամարդկանց համար
- այո, միայն կանանց համար
- Ոչ, ընդհակառակը, պետք է իջեցնել
Ենթադրենք քաղաքական կուսակցությունը այդ հարցին պատասխանել է «ա» (այո): Եթե կայք էջի սպառողը նույն հարցին նմանապես կպատասխանի՝ «ա», այդ հարցում այդ ընտրողը կունենա կուսակցության հետ 100% - անոց համընկնում: Եթե ընտրողի պատախանը, օրինակ, կլինի «գ» (այո, միայն տղամարդկանց դեպքում), դա նշանակում է, որ իր և կուսակցության պատասխանները ոչ լրիվ, սակայն մասամբ համընկնում են, քանի որ երկուսն էլ համամիտ են թոշակային տարիքի աճին: Այս դեպքում ընտրողի համընկնումը կուսակցության հետ կլինի 75%, իսկ եթե ընտրողը կասի «բ» (ոչ), կամ՝ «ե» (ոչ, ընդհկառակը, պետք է իջեցնել), պատասխանների համընկնումը կլինի 0% :
Հարցաթերթը լրիվությամբ լրացնելուց հետո բոլոր հարցերի արդյունքները գումարվում են և ստացված թիվը բաժանվում է 32-ի, այսինքն՝ հարցերի քանակին, որի արդյունքում հաշվվում է միջին տոկոսային համընկնումը կայք էջի սպառողի և յուրաքանչյուր քաղաքական կուսակցության միջև:
* Հարցաթերթն ուղարկվեց այն քաղաքական կուսակցություններին, որոնք ըստ NDI-ի հասարակական կարծիքի վերջին հետազոտության ունեին գոնե 1%-անոց աջակցություն՝ «Վրացական երազանք՝ ժողովրդավարական Վրաստան», «Վրաստանի հայրենասերների դաշինք», «Միասնական Վրաստան - ժողովրդավարական շարժում», «Միացյալ ազգային շարժում», «Եվրոպական Վրաստան ՝ շարժում հանուն ազատության», «Նոր քաղաքական կենտրոն՝ Գիրչի», «Քաղաքական պլատֆորմ Նոր Վրաստան» (Ռազմավարություն՝ շինարար)», «Վրաստանի լեյբորիստական կուսակցություն», «Ալեկո Էլիսաշվիլի՝ քաղաքացիներ», «Հանուն արդարության» և « Լելո Վրաստանի համար»:
Հարցաշարի պատասխանները չեն տրամադրել «Վրացական երազանք՝ ժողովրդավարական Վրաստան» և «Վրաց հայրենասերների դաշինք» քաղաքական կուսակցությունները:

Chemikhma.ge - это веб-сайт, созданный –« Международной прозрачности- Грузии» целью которого является помочь гражданам Грузии сделать желаемый выбор на парламентских выборах 2020 года.
На сайте есть специальная анкета, состоящая из 32 закрытых вопросов, касающихся государственной политики. Также ответы на эти вопросы дают 9 основных политических партий, действующих в Грузии *.
- Алеко Элисашвили - Граждане
- Грузинская Лейбористская партия
- Европейская Грузия - Движение за свободу
- Единая Грузия - Демократическое движение
- Единое национальное движение
- Лело для Грузии
- Новый политический центр - Гирчи
- Политическая платформа Новая Грузия (Стратегия Агмашенебели)
- За справедливость
Избиратели имеют возможность заполнить ту же анкету и узнать, к какой политической партии они ближе всего. После ответа на все вопросы сайт показывает пользователю результат, какой процент согласия с какой политической партией
Процентное совпадение вычисляется следующим образом: если ответы пользователя веб-сайта и политической партии на конкретный вопрос полностью идентичны, в этом вопросе партии будет присвоено 100%. Если ответы избирателя и партии не полностью идентичны, но похожи, партии будет предоставлено 75%. А в случае, если ответы избирателя и партии существенно отличаются друг от друга, партии присваивается 0%. Например, рассмотрите следующий вопрос и возможные ответы на него:
Должен ли быть увеличен пенсионный возраст в Грузии?
- Да
- Нет
- Да, только для мужчин
- Да, только для женщин
- Нет, наоборот следует сократить
Предположим, что политическая партия ответила на этот вопрос «А» (да). Если пользователь веб-сайта ответил «а» на тот же вопрос, совпадение с избирательной партией по этому вопросу будет 100%. Если ответ избирателя, например, «В» (да, только для мужчин), это означает, что его ответы и ответы партии не полностью, а частично совпадают, поскольку оба высказываются за повышение пенсионного возраста. В этом случае совпадение с партией избирателя составит 75%, а если избиратель скажет «Б» (нет) или «Д» (нет, наоборот, следует уменьшить), совпадение ответов будет 0%.
После заполнения анкеты результаты всех вопросов суммируются, и полученное число делится на 32, то есть на количество вопросов, в результате чего вычисляется средний процент совпадения между пользователем веб-сайта и каждой политической партией.
Анкета была разослана тем политическим партиям,которые в последних опросах общественного мнения NDI получили поддержку не менее 1% : «Грузинская мечта - Демократическая Грузия», «Альянс патриотов Грузии», «Единая Грузия - демократическое движение», «Единое национальное движение». «Европейская Грузия - Движение за свободу», «Новый политический центр - Гирчи», «Политическая платформа Новая Грузия (Стратегия Агмашенебели)», «Лейбористская партия Грузии», «Алеко Элисашвили - граждане», «За справедливость» .
Ответы на анкету не предоставили политические партии «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» и «Альянс патриотов Грузии».