შრომის ინსპექცია - სახელმწიფო ორგანო, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით უწევს მონიტორინგს შრომითი კანონმდებლობის დაცვას და საჭიროების შემთხვევაში სანქციების გატარებას. შრომით კანონმდებლობის დაცვაში იგულისხმება: შრომის პირობების კონტროლი, შრომითი ხელშეკრულებების შრომის კოდექსთან შესაბამისობის შემოწმება, შრომითი დისკრიმინაციის ფაქტების გამოვლენა და ა.შ.
2019 წლის 1 სექტემბრიდან ძალაში შევიდა „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი, რომლითაც ზედამხედველ ორგანოს ენიჭება უფლება, წინასწარი შეტყობინების გარეშე შეამოწმოს ინსპექციას დაქვემდებარებული ნებისმიერი სამუშაო სივრცე, ნებისმიერ დროს. საზედამხედველო ორგანოს შეუძლია დარღვევის შემთხვევაში გამოიყენოს შესაბამისი სანქციები. კანონის მოქმედება ვრცელდება ეკონომიკური საქმიანობის ყველა დარგზე.

Да, но только имея полномочие проведения мониторинга
Инспекция труда – государственный орган, который  по всей стране, совершает мониторинг по охране трудового законодательства и при необходимости водит сакции.
В защите трудового законодательства подразумевается контроль условия труда, проверка трудовых договоров в соответсвии трудового кодекса, обнаружения фактов дискриминации в сфере занятности и т.д.
1 сентября 2019 года вступил в силу «Закон об охране труда», что даёт надзирательному органу право, проверять любое рабочее пространство подлежащее инспекции в любое время без предварительного уведомления. В случае нарушения надзирательный орган может применить соответствующие санкции. Закон распространяется на все отрасли экономической деятельности.