Gürcüstanda pensiya yaş həddi qadınların halında 60 yaş həddindən başlayır, kişilərdə isə - 65 yaşından başlayır. Dünyanın müxtəlif ölkələrində pensiya yaşının həddi ilə növbəti linkdə tanış ola bilərsiniz.
Əmək Müfəttişliyi - Əmək qanunvericiliyinə əməl olunmasına monitorinq aparan və zəruri hallarda sanksiya tətbiq edən bir dövlət orqanıdır. Əmək qanunvericiliyinə əməl edilməsinə aşağıdakılar daxildir: əmək şəraitinə nəzarət, əmək müqavilələrinin Əmək Məcəlləsi ilə uyğunluğunun yoxlanılması, əmək diskriminasiya faktlarının aşkarlanması və s.
1 sentyabr 2019-cu il tarixindən “Əməyin təhlükəsizliyi haqqında” qanun qüvvəyə mindi, bununla da nəzarətçi orqana hüquq verilir ki, əvvəlcədən xəbərdarlıq xaricində müfəttişliyə aid olan hər hansı bir iş məkanını istənilən vaxt yoxlasın. Nəzarətçi orqan pozuntu halında müvafiq sanksiyaları tətbiq edə bilər. Qanunun qüvvəyə minməsi iqtisadi fəaliyyətin hər bir sahəsinə şamil edilir.
2019-cu il dövlət sektorunda təxminən 300 min insan işlə təmin olunmuşdur, bu da ölkədə işlə təmin olunanların sayı ilə münasibətdə (özünü işlə təmin edənlər daxil olmaqla) 17.7%-ni təşkil edir.
Hal-hazırda Gürcüstanda işsizlik üzrə müavinat nəzərdə tutulmamışdır.
Gürcüstan Prezidentinin 1999-cu il 4 iyun 351-ci fərmanı ilə, Gürcüstanda minimal aylıq maaş 20 larini təşkil edir.
Evtanaziya - müalicəsi olmayan, ölümqabağı mərhələdə olan xəstənin həyatına onun xahişi ilə qəsdən son qoyulma deməkdir. Gürcüstan Qanunvericiliyinə əsasən, evtanaziyanın həyata keçirilməsi və ya onda iştirak etmək qadağandır. Dünyanın müxtəlif ölkələrində evtanaziyanın tənzimlənməsi haqqında daha çox məlumat almaq üçün linki izləyə bilərsiniz.
2019-cu ildə Gürcüstanda qismən icbari toplanılan pensiya sistemi fəaliyyətə başladı. Vətəndaşlar tərəfindən qənaət edilmiş məbləğ (gəlirin 2%-i) və dövlət (həmçinin gəlirin 2%-i) və işəgötürən tərəfindən əlavə edilmiş vəsaitlər üzərində (o cümlədən gəlirin 2-2 faizi dəyərində) Xüsusi Pensiya Fondu sərəncam verir ki, bu da qeyd edilən pulun müəyyən faiz hissəsini köçürür və pensiyaya çıxdıqdan sonra vətəndaşlara geri qaytaracaqdır. İmzalanmış müqavilə nəticəsində maaş alan vətəndaşların hamısı pensiya sxeminə avtomatik cəlb olunurlar.
Abort tibbi prosedurdur və bunun nəticəsində də hamiləliyin süni dayandırılması baş verir, dölün çıxarılması yolu ilə. Gürcüstan Qanunvericiliyinə əsasən, abort etmək yalnız hamiləliyin birinci üç ayı ərzində mümkündür və hamilə ilə tibb müəssisəsində müsahibə keçirilir və fikirləşmək üçün ona 5 günlük müddət verilir. Vaxt bitdikdən sonra, əgər hamiləlik müddəti üç aydan çox keçmişsə, aborta yalnız tibbi və sosial ifadələrə əsasən icazə verilir və bunların siyahısı Gürcüstan əmək, sağlamlıq və sosial müdafiə nazirinin fərmanı ilə təyin edilir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində abortun tənzimlənməsi haqqında daha çox məlumatı növbəti interaktiv xəritədə izləyə bilərsiniz.
Gürcüstan Qanunvericiliyi ilə, qumar və uduşlu oyunlara qadağa qoyulmamışdır. Amma 21 yaşına qədər şəxs üçün kazinoda və ya qumar klubunda, 18 yaşına qədər şəxs üçün isə oyun aparatlarının salon və uduşlu oyunlarının təşkili yerinə giriş və ya oyunda (o cümlədən, sistemli-elektron forma ilə təşkil edilmiş qumar oyununda) iştirak etməsi qadağandır.
Avtonəqliyyat vasitələrinin mütəmadi texniki müfəttişliyi 2018-ci ilin yanvarın 1-dən başlanmış və 2019-cu ilin yanvarından etibarən bütün kateqoriyalı avtonəqliyyat vasitələri üçün məcburi oldu. Qaydalara əsasən, 4 ilə qədər avtomaşınların müfəttişliyinə ehtiyac yoxdur, 4-dən 6 ilə qədər – iki ildə bir dəfə, 6-dan 8 ilə qədər – iki ildə bir dəfə, 8 ildən yuxarı isə - hər il.
Kvotalar qadınların siyasətdəki iştirakını həvəsləndirmək məqsədini daşıyırlar.
İyulun 6-da Gürcüstan Parlamenti Seçki Məcəlləsinə parlamentdə məcburi gender kvotalarını tətbiq edən bir dəyişiklik qəbul etdi. Qanuna görə:
2028-ci ilə qədər keçiriləcək parlament seçkilərində partiya tərəfindən təqdim edilən siyahıda hər dörd namizəddən ən azı bir namizəd fərqli cinsdən olmalıdır;
2028 - 2032-ci illərdə partiyanın keçirəcəyi seçkilərdə, hər üç namizəddən ən azı bir namizəd fərqli cinsdən olmalıdır;
2028-ci ilə qədər keçiriləcək munisipalitet sakrebulosunun seçkilərində partiyanın təqdim etdiyi namizədlər siyahısında, iki namizəddən biri fərqli cinsdən olmalıdır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində parlamentdəki gender kvotaları haqqında daha çox məlumatı bu linkdən əldə etmək olar.
Gürcüstan Dövləti və Gürcüstan Apostol Avtokefal Pravoslav kilsəsi arasında 2002-ci ilin oktyabrın 14-də Konstitusiya sazişi (konkordat) bağlandı, bununla kilsəyə bir sıra imtiyazlar verildi. 2009-cu ildən Maliyyələr Nazirliyi tərəfindən Gürcüstan Patriarxlığı üçün ayrılmış illik ortalama birbaşa maliyyələşdirmə 25 milyon larini təşkil edir.
Bundan başqa, Sovet totalitar rejimi zamanı vurulmuş maddi və mənəvi ziyanın ödənilməsi məqsədilə, 2014-cü ildən dövlət büdcəsindən islam, iudey, Roma-katolik və ermənilərin avtokefal dini etiqadı olan dini təşkilatlar maliyyələşdirilirlər. Bu məqsədlə, 2020- ci ildə dövlət tərəfindən 4 600 000 lari ayrılmışdır.
Gürcüstan Dövləti və Gürcüstan Apostol Avtokefal Pravoslav kilsəsi arasında 2002-ci ilin oktyabrın 14-də Konstitusiya sazişi (konkordat) bağlandı, bununla kilsəyə bir sıra imtiyazlar verildi. 2009-cu ildən Maliyyələr Nazirliyi tərəfindən Gürcüstan patriarxlığı üçün ayrılmış illik ortalama birbaşa maliyyələşdirmə 25 milyon larini təşkil edir.
Bundan əlavə, konkordatla pravoslav kilsəsi üçün başqa güzəştlər də nəzərdə tutulur. Məsələn, kilsə tərəfindən aparılan dini qulluq əşyalarının hazırlanması, daxil edilməsi, çatdırılması və ianə, o cümlədən qeyri-iqtisadi məqsədlə mövcud olan əmlak və torpaq vergilərdən azad edilmişdir.
2020-ci ildə ictimai yayımın maliyyələşdirilməsi 68.7 milyon larini təşkil edir.
28 iyun 2013-cü il tarixində Gürcüstan Parlamenti “Kənd Təsərrüfatı Təyinatlı Torpaq Mülkiyyətinə dair” Gürcüstan Qanununda dəyişikliklər haqqında Qanun qəbul etdi. Dəyişikliyə əsasən, xarici vətəndaş 31 dekabr 2014-cü il tarixinədək kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqları üzrə mülkiyyət (miras daxil olmaqla) hüququnu əldə edə bilməzdi. Bu müddəa Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən konstitusiyaya zidd elan edildi, bu səbəbdən də bununla əlaqədar qanunvericilik qadağası qəbul edilmədi.
2017-ci ildə Gürcüstan Konstitusiyasına edilən dəyişikliyə görə, 19-cu maddəyə norma əlavə edildi ki, bu da torpağa xüsusi əhəmiyyət kəsb edən resurs statusunu verir və yalnız Gürcüstan vətəndaşının mülkiyyətində ola bilər. Eləcə də Konstitusiya torpağa mülkiyyət hüququnun Orqan Qanunu ilə tənzimlənməsini tələb edir ki, bu da 2019-cu ildə qəbul edilmişdir.
Gürcüstan Qanunvericiliyinə əsasən, hərbi xidmətə çağırışdan azad edilmə və ya çağırışın təxirə salınması hüququ olmayan və hərbi qeydiyyatda olan hər hansı bir 18-dən 27 yaşına qədər Gürcüstan vətəndaşı (kişi cinsindən) hərbi qulluq keçməlidir. Hərbi xidmət keçən hər bir çağırışçı 12 ay müddətinə hərbi xidmətdə olmalıdır.
“Azadlıq Xartiyası haqqında” Gürcüstan Qanunu kommunist-totalitar və faşist ideologiyasını daşıyan simvolikanın, abidələrin, barelyeflərin, yazıların, adların ictimai məkanda istifadəsini qadağan edir. Belə bir simvolikanın aradan götürülməsi məqsədilə, xüsusi yaradılmış komissiya səlahiyyətli şəxsə müraciət edir. Komissiyanın müraciət etdiyi halda, səlahiyyətli şəxs kommunist totalitar və ya faşist simvolikasını aradan götürməlidir.
Hal-hazırda, ictimai səhiyyə proqramı, özəl bir tibbi sığorta paketindən istifadə edən və ya ildə 40.000 laridən çox gəliri olan Gürcüstan vətəndaşlarına şamil edilmir. 2017-ci ildən bəri ictimai səhiyyə proqramına medikamentlər komponenti əlavə edildi.
Gürcüstan Konstitusiyası Məhkəməsinin 2017-ci il 30 noyabr və 2018-ci il 30 iyul qərarı ilə marixuananın kiçik doza ilə istifadəsi qanun pozuntusu hesab edilmir.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində narkotik siyasət haqqında daha çox məlumatı bu linkdə izləyə bilərsiniz
Qərb ölkələri tərəfindən Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi zərurətinə 2014-cü ilin martında Rusiya tərəfindən Ukrayna ərazisinin bir hissəsinin – Krım yarımadasının anneksiyası səbəb oldu. Sanksiyalar əsasən Rusiya hakimiyyətinə yaxın insanların və şirkətlərin aktivlərinin dondurulmasını, müəyyən mühüm texnologiyaların Rusiyaya satışına qadağanın qoyulmasını və sairəni əhatə edir.
Bundan sonra müxtəlif illərdə sanksiyaların məzmunu və miqyasları dəfələrlə dəyişmişdir.
Rusiya öz imperialist məqsədlərinə çatmaq üçün müxtəlif təbliğat elementlərindən istifadə etməlidir. Müxtəlif yollarla məqsədyönlü dezinformasiyadan özünü müdafiə etməyə çalışan postsovet məkanının ölkələri üçün Rusiyanın təbliğatı xüsusilə böyük problem yaradır.
2014-cü ildə Krımın anneksiyasından sonra Ukrayna öz ərazisində bəzi Rusiya kanallarının yayımına qadağa qoydu. Sonralar, 2016-cı ildə Ukrayna Rusiyanın aparıcı sosial mediya internet səhifələrini blokladı. 2018-ci ilin fevralın 12-dən Moldovada qanun qüvvəyə mindi, hansına əsasən, Rusiyanın informasiya və siyasi telekanallarının yayımına qadağa qoyuldu.
Latviyada da Rusiya təbliğatına qarşı mübarizə davam edir. Bu ölkənin hakimiyyəti 2016-cı ildə Rossiya-RTR telekanalının yayımını 6 ay müddətinə məhdudlaşdırdı, Sputnik-in yayımını isə ümumiyyətlə, qadağa etdi.
Ümumi təhsil məktəblərdə üç pilləyə bölünür: ibtidai, baza və orta pillələrə. İbtidai pillə 1-6 sinifləri, baza – 7-9, orta isə - 10-12-ci sinifləri nəzərdə tutur.
Gürcüstanın Ümumtəhsil Qanununa görə, ictimai məktəblərdə dərs prosesindən dini indoktrinasiya,, prozelitizm və ya məcburi assimilyasiya məqsədləri üçün istifadə etmək yolverilməzdir.

Пенсионный возраст в Грузии у женщин начинается с 60 лет , а у мужчин с 65 лет.
Информацию существующего пенсионного возраста в разных странах мира, пожалуйста, смотрите на этой ссылке
Инспекция труда – государственный орган, который по всей стране, совершает мониторинг по охране трудового законодательства и при необходимости водит сакции.
В защите трудового законодательства подразумевается контроль условия труда, проверка трудовых договоров в соответсвии трудового кодекса, обнаружения фактов дискриминации в сфере занятности и т.д.
1 сентября 2019 года вступил в силу «Закон об охране труда», что даёт надзирательному органу право, проверять любое рабочее пространство подлежащее инспекции в любое время без предварительного уведомления. В случае нарушения надзирательный орган может применить соответствующие санкции. Закон распространяется на все отрасли экономической деятельности.
В 2019 году в государственном секторе было занято около 300000 человек, что составляет 17,7% от общей численности занятых в стране (включая самозанятых)
В настоящее время законодательство Грузии не предусматривает пособие по безработице.
По приказу Президента Грузии (приказ №351 4 июня 1999 года)минимальная зарплата составляет 20 лари.
Эвтаназия - является прекращение жизни человека, страдающего неизлечимым заболеванием и испытывающего невыносимые страдания, по его просьбе. Законодательством Грузии осуществление эвтаназии или участие в ней запрещено.В разных странах мира информацию регулировании об эвтаназии смотрите на этой ссылке
В 2019 году в Грузии частично была запущена обязательная пенсионная система. Деньги. сэкономленные гражданами (2% дохода) и средства добавленные государством (также 2% дохода) и работодателем (также в размере 2-2 %) управляются пенсионным фондом, который начисляет определённую процентную ставку и после выхода на пенсию возвратит гражданам. Все граждане, получающие зарплату по контракту, автоматически включаются в пенсионную схему.
Аборт - это медицинская процедура, в следствии чего беременность искусственно прерывается, через удаления плода. Законодательством Грузии, аборт разрешен при беременности только в первые три месяца, после того как у беременной жещины в медицинском учреждений будет произведён собеседование и будет выделено 5 дней на обдумывание. Если беременность больше трёх месяцев, аборт разрешён только по медицинским и социальным показаниям, перечень которых определяется Министерством труда, здравоохранения и социальной защиты. Положения об информации в разных странах мира об аборте представлено на этой интерактивной карте.
Законадательством Грузии не запрещают азартные и выигрышные игры. Однако, лицам в возрасте до 21 года запрещён вход в казино и игровой клуб, а лицам до 18 лет - вход в салон игровых автоматов, или в игорные заведения и участие в азартных играх (в том числе и устроенных в системно-электронной форме)
Периодический технический осмотр автомобилей начался 1 января 2018 года, а с января 2019 года он стал обязательным для всех категорий транспортных средств. По правилам, осмотр транспортных средств младше 4 лет не требуется. С 4 до 6 лет каждые два года, с 6- до 8 лет - один раз в два года, а для транспортных средств старше 8 лет - ежегодно.
Цель квоты направлена на поощрение участия женщин в политике. 6 июля парламент Грузии принял поправку к избирательному кодексу, которая ввела обязательные гендерные квоты в парламенте.
По закону
Более подробную информацию о гендерных квотах в парламентах в разных странах мира можно найти по этой ссылке.
Грузинским государством и грузинской Апостольской Автокефальной Православной Церкви от 14 октября 2002 года был заключен Конституционный договор, конкордат, по которому Церковь получила ряд привилегий. С 2009 года Министерством финансов выделение для Патриархии Грузии ежегодного прямого финансирования составляет 25 млн.лари. Кроме того , для возмещения материального и морального ущерба, который нанёс Советский тоталитарный режим, с 2014 года ведётся финансирование религиозных организаций исламского, еврейского, Римско-католической и армянской Апостольской церкви. С этой целью в 2020 году правительство выделило 4 600 000 лари.
Грузинским государством и грузинской Апостольской Автокефальной Православной Церкви от 14 октября 2002 года был заключен Конституционный договор, конкордат. с 2009 года среднее прямое финансирование, выделенное церкви Министерством финансов, составляет 25 миллионов лари. Кроме того, конкордат, для Православной Церкви обеспечивает и другие преимущества, например продукция выпускаемой церковью- производство, импорт, поставка и пожертвования, а также неэкономическое имущество на землю, освобождается от налогообложения.
В 2020 году финансирование общественного вещателя составляет 68,7 лари
28 июня 2013 года Парламент Грузии принял закон о внесении изменений в закон Грузии «О собственности на земли сельскохозяйственного назначения». Согласно поправке, иностранец не может приобретать в собственности (включая наследование) сельскохозяйственные земли до декабря 2014 года. Указанное положение было признано конституционным судом Грузии неконституционным. Соответственно законодательного запрета в этом отношении не вводилось. Согласно поправке к Конституции Грузии от 2017 года, в статью 19 была добавлена норма, которая придаёт земле статус ресурса особой важности, которым может владеть только гражданин Грузии. Конституция также требует регулирования земельной собственности ограническим законом принятым в 2019 году.
В соответствии с законом любой гражданин Грузии от 18 до 27 лет (мужского пола) который присутствует или обязан быть на учёте в военном регистрации не имеет право освобождения или право отстрочки и является военнообязанным. Прохожий армейскую службу призывом служит в течение 12 месяцев.
Закон Грузии "о свободе хартии " запрещает использование Коммунистической, тоталитарной и фашистской идеологии , памятников барельефов и надписейв общественном пространстве. Для уничтожения такой символики специально созданная комиссия обращается к уполномоченному лицу. При обращении комиссии уполномоченное лицо обязано устранить коммунистическую, тоталитарную или фашистскую символику.
В настоящее время всеобщая программа медицинского страхования не распостраняется на тех граждан, которые имеют частный пакет медицинского страхования или имеют высокий доход - более 40 000 лари в год. С 2017 г. в универсальную программу здравоохранения добавился лекарственный компонент.
Согласно постановлению Конституционного суда Грузии от 30 ноября 2017 года и 30 июля 2018 года, потребление марихуаны в небольших количествах не считается нарушением закона.
Более подробную информацию о наркополитике в разных странах мира можно найти по этой ссылке.
Необходимость санкций западных стран против России, возникла после аннексии Россией части Украины - Крыма - в марте 2014 года. Санкции в основном включают замораживание активов частных лиц и компаний, близких к российскому правительству, запрет на продажу определенных важных технологий в Россию и другие. С тех пор содержание и масштабы санкций с годами менялись много раз.
Россия активно использует различные элементы пропаганды для достижения своих империалистических целей. Российская пропаганда –особенно большая проблема для стран постсоветского пространства, которые разными способами пытаются защититься от преднамеренной дезинформации.
В 2014 году после аннексии Крыма Украина запретила вещание некоторых российских каналов на своей территориий. Позже, в 2016 году, Украина заблокировала ведущие российские сайты социальных сетей. 12 февраля 2018 года в Молдове вступил в силу закон, запрещающий трансляцию российских каналов о новостях и политике. Латвия также интенсивно борется с российской пропагандой. Правительство этой страны в 2016 году ограничило вещание телеканала «Россия-РТР» на 6 месяцев, а также запретило трансляцию Sputnik.
В общеобразовательных школах образование делятся на три этапа: Начальный уровень 1-6 классов, основные - 7-9 классы, а средний - 10-12 классов.
По закону "Общего образования "в Грузии в общественном учебном процессе недопустимо преподавание религиозного индоктринизации и прозелитизма или принудительная ассимиляция для использования.