Ռուսաստանն իր իմպերիալիստական նպատակներին հասնելու համար ակտիվորեն օգտագործում է քարոզչության տարբեր տարրեր: Ռուսական քարոզչությունը հատկապես մեծ խնդիր է հետխորհրդային տարածքի այն երկրների համար, որոնք տարբեր ձևերով փորձում են պաշտպանվել դիտավորյալ ապատեղեկատվությունից:
2014-ին՝ Ղրիմի բռնակցումից հետո, Ուկրաինան արգելեց իր տարածքում ռուսական որոշ ալիքների հեռարձակում: Ավելի ուշ՝ 2016-ին, Ուկրաինան արգելափակեց ռուսական առաջատար սոցիալական լրատվամիջոցների կայքերը: 2018 թվականի փետրվարի 12-ին Մոլդովայում ուժի մեջ մտավ օրենք, որով արգելվում էր ռուսական լրատվական և քաղաքական հեռուստաալիքների հեռարձակումը: Լատվիան նույնպես ինտենսիվորեն պայքարում է ռուսական քարոզչության դեմ: Այս երկրի կառավարությունը 2016-ին 6 ամսով սահմանափակեց Rossiya-RTR հեռուստաընկերության հեռարձակումը, իսկ Sputnik- ի հեռարձակումն ընդհանրապես արգելեց:

Россия активно использует различные элементы пропаганды для достижения своих империалистических целей. Российская пропаганда –особенно большая проблема для стран постсоветского пространства, которые разными способами пытаются защититься от преднамеренной дезинформации.
В 2014 году после аннексии Крыма Украина запретила вещание некоторых российских каналов на своей территориий. Позже, в 2016 году, Украина заблокировала ведущие российские сайты социальных сетей. 12 февраля 2018 года в Молдове вступил в силу закон, запрещающий трансляцию российских каналов о новостях и политике. Латвия также интенсивно борется с российской пропагандой. Правительство этой страны в 2016 году ограничило вещание телеканала «Россия-РТР» на 6 месяцев, а также запретило трансляцию Sputnik.